logo

Blog

Jeśli chcecie poruszyć jakiś temat ubezpieczeniowy napiszcie do nas!

Propozycje przesyłajcie na adres: – blog@wtb.com.pl

Parkowanie pojazdu na zatłoczonym parkingu blisko innych samochodów, może skutkować ich uszkodzeniem. Dla wielu właścicieli pojazdów ważną kwestią pozostaje: kto płaci za szkodę wyrządzoną przez pasażera pojazdu mechanicznego?

Zatłoczone parkingi to udręka dzisiejszych czasów. Bliskość innych samochodów, może skutkować przypadkowym choćby uszkodzeniem.Kierowca lub pasażerowie, podczas wsiadania oraz wysiadania, uderzając drzwiami w bok stojącego pojazdu mogą np. zarysować powierzchnię karoserii.

Oczywiste jest, że jeśli taką szkodę spowoduje posiadacz pojazdu mechanicznego, wówczas poszkodowany może uzyskać odszkodowanie za uszkodzenie od ubezpieczyciela, z którym dany właściciel pojazdu zawarł umowę ubezpieczenia OC pojazdu.

Sytuacja jest nieco bardziej złożona, jeśli podobna szkoda zostanie wyrządzona przez pasażera pojazdu. Nie ma możliwości, aby skompensował ją ubezpieczyciel, z którym właściciel pojazdu zawarł umowę obowiązkowego ubezpieczenia OC pojazdu.

Zgodnie z art. 34 ust 1. ustawy z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK „z ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych przysługuje odszkodowanie, jeżeli posiadacz lub kierujący pojazdem mechanicznym są obowiązani do odszkodowania”.

Ubezpieczyciel, zatem nie wypłaci odszkodowania, jeśli obowiązanym do zapłaty za szkodę będzie pasażer.

Jedyną możliwością ubiegania się o odszkodowanie z ubezpieczenia OC pojazdu za szkodę wyrządzoną przez pasażera podczas wysiadania, jest wykazanie, że winę za takie zdarzenie nie ponosi wyłącznie pasażer, np.:

  • pojazd zostanie zatrzymany przez kierowcę w niedozwolonym miejscu
  • pasażer jest współwłaścicielem pojazdu
  • szkoda zostanie wyrządzona przez nieletniego poniżej 13 roku życia, za którego odpowiada właściciel pojazdu

Jeśli szkoda zostanie wyrządzona z wyłącznej winy pasażera, wówczas jest on zobowiązany do wypłaty odszkodowania. Brak możliwości wypłaty odszkodowania w ramach ubezpieczenia OC pojazdu powoduje, że warto jest posiadać ubezpieczenia OC w życiu prywatnym. Dobrze zawarte ubezpieczenie tego typu może pokrywać swoim zakresem także opisane wyżej zdarzenia.

Skontaktuj się z nami jeśli chcesz wiedzieć więcej lub jesteś zainteresowany ubezpieczeniem OC w życiu prywatnym: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

 

Kancelaria Brokerska WTB Sp. z o.o. 
tel. 65 529 90 90, 529 66 90
tel. kom. 606 11 88 00

wtb@wtb.com.pl

logo cb white

a f